Ballıkayalar` da 7 Yeni Spor Rota

Ballıkayalar` da başlangıç seviyesi ve eğitim için açılmış 7 yeni rota

Tırmandığınız spor rotalar nasıl açılıyor?

Bazı şeyler o kadar güzeldir ki sorgulamak aklımıza gelmez... Rotaların nasıl açıldığı konusu da bunlardan birisidir.

Özelikle yeni başlayanlar adrenalinin etkisiyle bununla pek ilgilenmeseler de rota açmak çok sıkı etik kuralları olan bir uygulamadır.

Özellikle kayaya bolt adı verilen çelik dübellerin matkapla açılan deliklere çakılmasıyla oluşturulan spor rotalar da bu etik kurallar daha da sıkıdır.

Bu etik kurallardan bazılar;

Rota planlama da etik kurallar;

  • Rota açabilecek tırmanış tecrübesine sahip olmak. Bu da ne kadar çok tırmanışa vakit ayırdığınızla alakalıdır.
  • Tırmanamayacağınız rotayı açmayın.
  • Potansiyel tırmanışı olan çatlaklara spor rota açılmaz yani boltlanmaz. Çatlak hattı çok zor görünüyor olabilir ama siz çıkamıyorsunuz diye çıkılamayacağı anlamına gelmez.
  • Çevresinde başka bir spor rota varsa, açacağınız yeni rota diğer rota hatlarını bozmamalıdır. İki rota çok yakınlaşıyorsa diğer rotayı açanla konuşmak gerekir.
  • Eğer çok özel bir hat değilse kaya bloğun da tek bir rota açılmaz(!) Mesela, yeni başlayanlar için rota açıyorsanız. Kaya bloğunda en az 4-5 rota çıkmalı ki. Tırmanıcıları o bölgeye gitmeye teşvik etsin. Aksi halde kimse o rotaları çıkmaya gitmez ve bolt çöplüğü olur.
  • Rotalara ulaşım ve lojistik konularını da iyi planlamak gerekir.

Rota açma da teknik etik kurallar;

  • Rota hattı tüm potansiyel tehlikelerden arındırılmalı. Çürük kayalar ve otlar temizlenir. Rotanın altı tırmanışa uygun hale getirilir. Üzerine düşülecek ağaç varsa budanır vs vs.
  • Rota açabilecek teknik ekipmana ve kullanabilecek beceriye sahip olmak gerekmektedir. İpte aşağı yukarı, hareket etmek, matkapla delik açmak, taş düşürmek vs Kısaca ipte çalışmayı bilmek gerekmektedir.
  • Rotanın açılacağı yerde ki hava durumuna ve kaya yapısına uygun malzeme kullanmak. Denize yakın olan bölgelerde paslanmaz çelik malzeme kullanmak. Kayanın yapısına ve rotaların yüksekliğine göre kullanılacak bolt çapına (10-12 lik) karar verilmesi gibi
  • Rota ki bolt yerlerinin zorluk derecesine uygun belirlenmesi gerekir. Özellikle ilk üç bolt 2 faktörlük tehlikeli bir düşüşü kaldırabilecek şekilde planlanmalı. Tehlikeli düşüş her zaman yere düşmek değildir. İlk bolt çok yüksekteyse ve emniyetçi geriden emniyet alıyorsa tırmanıcı ipin üzerine de düşebilir…Bu etik kurallardan bazıları ve bölgeden bölgeye de değişirler.

Kısacası amaç doğaya, insana saygılı ve güvenli tırmanış yapılabilecek alanlar oluşturmaktır.


Ballıkayalar, Gizlibahçe de ki yeni rotaların hikayesi nedir?


Ballıkayalar Türkiye de spor tırmanışın başladığı ilk yerdir. Her geçen gün daha fazla tırmanıcı bu bölgeye geliyor ve hala İstanbul da tırmanışa yeni başlayanların kayayla ilk buluştuğu alan. Bu yüzden hala enerjisi yüksek.

Benim Ballıkayalar da ki tüm rotaları çıkabilecek potansiyelim olmasına rağmen bu bölgede ki maceram bitmesin istiyorum. Şimdilik Skalonga (-IX ki bence güzel bir IX dur) ile maceraya devam.

Kış sezonu tırmanışa çok uygun değildi. Geçen sezonun kapanışında Skalonga, 2. kilidin bitiş(!) tutamağını tutarak düştüğümden beri aklımdan çıkmıyor. Ekspresleri üzerinde bıraktım ve birkaç defa denemek için Ballıya gittim. Fakat ya yağmurlu ya da rota ıslak bir türlü deneyemiyorum…

Her zaman olduğu gibi gerek Ballıkaylar da gerekse antrenmanlar da yeni başlayanlarla beraberiz. Çok uzun zamandır Ballıkayalar hakkında yapılan eleştiriler bu sezonda aynıydı. Yeterince kolay rota yok. Kolay rotalar çok kalabalık. Lolita sektör yazın çok sıcak. Ara derece rotalar yok.

Bunları düşünerek. Kendime bir hayrım yok bari başkalarına çalışalım diyerek biraz etrafta dolaşmaya başladım… Yıllardır hiç kimsenin uğramadığı ama yeni başlayanlar için en az Lolita sektör kadar potansiyeli olan Gizlibahçede ki kaya bloğunu gözüme kestirim.

21 Mart 2015

4 ila 6+ arasın da 8 rota açılabilecek bu yeri daha yakında incelemek için ip açtım… Kayanın sağ tarafından üç güzel hat çıkar diye planlamıştım ama büyük deliğin sağında ki yüzeyin 4 te 3 çürük çıktı. Kaya bloğunun diğer tarafları sağlamdı. Biraz temizlik yaptım. Rota hatlarına ve kabaca istasyon ve bolt yerlerine karar verdim.

22 Mart 2015
Teorik olarak her şey hazırdı. Sağdaki büyük deliğin orada güzel bir hat vardı. Boulder ilk onu açtım ve bir solunda ki Gaston rotasının boltlarını çaktım.

Bu iki rotayı planlamak uzun sürdü. Altlarında bir set vardı ve ilk bolt yukarıda kalıyordu. Emniyetçi geride kalacağı için ip üçgen oluşturuyordu. Tırmanıcı ipin üzerine düşebilirdi.

Rotalar kısa olduğu için iyi planlamak gerekiyordu. 2 faktörülük düşüşler. İlk 3 boltun yerleri…

28 Şubat 2015

Kaya bloğunun yanına geldiğimde yukarıda iki tane Fransız vardı. Bir haftadır orada kamp atmışlar. Tırmanıyorlarmış. Dünyada bir tırmanış turuna çıkmışlar. Buradan önce Tayland’ a gitmişler. Ballıkayalara gelmişler. Sonrasında Geyikbayırı, Olimpos, Yunanistan Kalimnos vs vs …

Yıllardır bizim bile pek sık, hatta hiç uğramadığımız bir yere Fransızlar kamp atmış tırmanıyordu. Gene tırmanış konusunda daha çok çalışmamız gerek dedim ve motivasyonum arttı.

Biraz onlarla muhabbetten sonra Gaston rotasının boltlarını taktım. Krimp ve Beta yı açtım

1 Mart 2015

Kitap, Ayakla ve İpin Sonuna Düğüm rotalarını açtım.
Rota isimleri nereden geliyor?

Bu rotalar yeni başlayanlara açıldığı için biraz daha fazla amacına hizmet etsin istedim. O yüzden tırmanışta kullandığımız bazı terimleri isim olarak verdim.

Zorbey’ in ipin sonunda düğüm olmaMAsı ve emniyetçinin elinden kayan ip sonucu 5-6 mt den düşmesi “İpin sonuna düğüm” rotasının ismi oldu. Zorbey’ in durumu iyi ama bir süre tırmanıştan uzak kalacak gibi.
Rotaların maliyeti

Bir rotanın emeğine (yüksek ameleliğine*) paha biçilemese de maddi olarak bir maliyeti var.

Eğer rota açmak için gerekli ekipmanlar matkap, anahtar, matkap ucu, cumar, ip vs saymazsak. Bir rotada kullanılan boltlar, kulaklar ve istasyon gereçleri için yaklaşık 100 TL harcanır.

* Yüksek amele : Yüksekte iple erişim ameleliği yapan kişi! Saatlerce ipte asılı olarak çalışan kişi.


Bu rotalar için yapılan harcamalara destekte bulunan herkese teşekkürler. Onlarca kişi destek verdi. Özellikle bu kısmını organize eden Olcay Bul’ a teşekkürler.

Kısaca bir rota nasıl açılıyor? Bunu anlatmaya çalıştım. Bir rotaya çıkarken nasıl büyük emeklerle açıldığını aklınıza getirmenizi ve gerekli özeni göstermenizi rica ederim.

İpin sonuna düğüm atmayı unutmayın. İyi tırmanışlar.

ÖNEMLİ NOT:

İSTASYONLARDA ÇİFT KARABİNA VAR. İNİŞ YAPARKEN HER İKİSİNİ DE KULLANIN.

Copyright © tirmanisakademi.com 2018