Teknik İpuçları - Alpin - Malzeme çekmek

Matt Samet tarafından yazılmış. Çok ip boylu rotalarda yukarı malzeme çekmek için kullanılan yönletemlerin anlatılığı teknik yazı

Yazar: Matt Samet, Güncelleme: 19 Aralık 2015, Orjinal: 3 Aralık 2007

 

Dikey ip boylarında malzeme(çanta) çekmek için oldukça hafif bir malzeme olan Tibloc’u kullanın ve iplerinizi düzenli tutun ki birbirlerine dolanmasınlar.

İpleri ve çantaları yönetmek

Yanınızda ekstra kıyafet ve yiyecek taşımanız gereken fakat ağır bir çantayla tırmanmanın çok yük olacağı dik serbest stil alpin rotalarda daha kolay ama zaman alıcı bir çözüm var: malzeme çekme. Bununla birlikte gelen sorun ise her istasyonda malzeme çekmek için kullanacağınız hattın ve çantanın  yaratacağı ekstra karmaşa. Çekme hattım ile lider ipimin kaç kere birbirine dolandığını ve tırmanıyor olmam gerekirken kendimi bitmez tükenmez bir öfke ile ip açmaya çalışırken bulduğumu sayamam bile. Fakat sonunda çanta çekme ve emniyet alma işlemlerini uyumlu bir düzene oturtmanın çok kıymetli dakikalar, belki de saatler, kazandırdığını öğrendim. Sizin de işiniz yarayabilecek birkaç öneri.

Bir ya da iki Tibloc kullanın. Yorucu olsa da çantayı istasyona çekmenin en hızlı yolu genellikle elle çekmedir; çekme hattını karabinaya taktığınız bir Petzl Tibloc’ dan geçirirseniz aralarda dinlenebilirsiniz. Tibloc ipin bir yönde kolayca hareket etmesine izin verirken diğer yönde sıkıca tutan oldukça hafif bir tür çıkış aletidir. İpi karabinadan ve Tibloc’ dan( çekiş yönüne göre doğru konumlandırarak) geçirerek istasyonun yüksek noktasında bir makara sistemi kurun. Artık çekme hattını istediğiniz zaman, istasyona stress bindirebilecek bir serbest düşüş korkusu olmadan, elinizden bırakabilirsiniz. Kolunuzu yormak istemiyorsanız bir Tibloc daha ekleyerek çekme işlemini bacaklarınızı kullanarak yapabilirsiniz. İkinci Tibloc’u çekme hattının sizin tarafınızda kalan kısmına takın, karabine uzun bir perlon bant takın ve perlona basarak ipi çekin. Üstteki Tibloc yükü taşırken alttaki Tibloc ve perlon bandı ipte yükseltip aynı hareketi tekrar edin. Bu teknik iki elle çekmeye göre daha yavaştır fakat çanta ağırlaştıkça daha kullanışlı hale gelir.

İplerinizi kontrol altında tutun kendi başlarına bırakıldıklarında ipler emniyet noktalarında birbirine dolanır, sıkışır ve düğümlenir. İplerinizi toplamak için uzun perlon bantlar kullanarak kucağınızda ya da bacak üstünde toplamaktan kaçının. Tırmanış ipiniz ve çekme hattınız için ayrı perlon bantlar kullanın  ve ipler geldikçe kol uzunluğunda halkalar oluşturarak perlon bandın bir sağına bir soluna kelebek-stilinde(butterfly style) toplayın. Çektiğiniz çantayı karabina ile istasyona bağlamadan ve çekme hattınız düzgün bir şekilde toplanıp ortalıktan kalkmadan tırmanış ipinizi çekmeye asla başlamayın. Çekme hattı ve tırmanış ipinin birbirine dolanmasını engellemek için istasyonun farklı taraflarında tutabilirsiniz.

Çekmeye başlamadan önce bir dürüm yapın. Rotaya iki çanta getirmek zorunda kaldıysanız çekmeye başlamadan önce ikisini birleştirin. Boş çantayı katlayıp sıkıştırarak diğer çantanın dibine yerleştirebilirsiniz. Böylece oluşabilecek fazla sürtünmeden kurtulursunuz ve çantaların sıkışması riskini de yarıya indirmiş olursunuz.

 Çantanızı akıllıca hazırlayın. Kötü hazırlanmış çantalar istasyon noktası krizlerinin bir başka nedenidir. Didik didik aramak zorunda kalmamak için yiyecek, bere, eldiven gibi sık ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri çantanızın üst gözünde, su ve yağmurluğunu ise çantanızın içinde üstte tutun. Geçen yaz Diamond denememde şiddetli bir yağmur altında gerçekleştirmek zorunda kaldığım iniş sırasında gördüm ki yağmurluğunuzu koymak için en kötü yer çantanızın en dibi.

Çeviri: Onur Yurtbaşı
Editör: Burak Başaran

https://www.climbing.com/skills/tech-tip-alpine-hauling-sense/
Copyright © tirmanisakademi.com 2018